Christopher Paolini a Stephen King

26. ledna 2007 v 20:36 | Dragita |  Knihy

Dobrých knih existuje přímo moře, ale jen některé vás uchvátí a nepustí...

Eragon- Christopher Paolini

Žánr: Fantasy

Hodnocení:
hodnocení


Tak tahle knížka se moc moc líbí. Vtáhne vás do děje a citíte se jeho součástí. Je sice pravda, že jsem to poprvé četla v 15. letech, ale i dnes má pro mne své kouzlo.


Je o patnáctiletém chlapci, který v horách najde smaragdově modré dračí vejce se stříbrnými žilkami. V domnění, že je to jen kámen ho chce prodat, ale nezná její cenu. Proto zůstane "kámen" u něj doma v Carvahallu. Chlapec se jmenuje Eragon a netuší, že jeho jméno nosil první dračí jezdec. Přebývá u strýce Gera a jeho syna Rorana. Žijí v klidu, dokud se z vejce jedné noci nezačne klubat malý dráček. Eragon fascinován drakem, se na vše ohledně draků začne vyptávat vesnického vypravěče Broma, který, ačkoliv to nikdo neví, byl kdysi dračím jezdcem. Pak dá drakovy jméno Safira. Po čase, jak drak roste, mezi nimi sílí duševní pouto a rozmlouvají spolu v myšlenkách. Avšak tyranský král Galbatorix se dozví o novém drakovi a dobrodružství začíná...

Knížka má 477 stránek a je první z trilogie. Rozhodně není ztráta času se na ni mrknout. =D
Ps: malá vsuvka, momentálně to vypadá na tetralogii(1.1.2011):)Eldest- Christopher Paolini

Žánr-Fantasy
hodnocení

Očekávané pokračování Eragona. Je trochu obsáhlejší, ale za to víc napínavější a akčnější.
V tomto díle se usí Eragon vydat do elfského města Ellsméry aby podstoupil výcvik dračího jezdce. Při cestě na něho čeká mnoho nástrah a překvapení, setkání s novými lidmi. Eragon ale cítí vnitřní nejistotu komu věřit a komu ne. Potom co po různých menších i větších dobrodružstvích ho ale čeká jedno překvapení, které by v životě nečekal. Nejenže se začíná měnit k elfímu obrazu, ale i Safira zažije nemalé změny. Zatímco se Eragon pre s těžkým a vysilujícím výcvikem, musí doma Roran vybojovat bitvu, která dostává Eragona do ještě vážnějšího nebezpečí...Zbývá jen doufat, že naši hrdinové vše zvládnou...

Knížka má 642 stránek a velmi dobře se čte...Říkám, nenechte se odradit počtem stránek, prožijete mnoho dobrodružství a nuda zůstane za dveřmi.

Chtěla jsem semka přidat i třetí díl Brisingr, ale už je to dva roky co jsem ho četla, takže si musím osvěžit pamět.;)(1.1.2011)


Tommyknockeři - Stephen King

Žánr - horor

Hodnocení:
hodnocení

Přece jen jsem se rozhodla napsat jsem o téhleté knížce. Opravdu strašně se mi líbila a je to má třetí nejoblíbenější kniha. Autor Stephen King je poměrně známý a oblíbený autor tak rozhodně stojí zato investovat čas a něco si od něj přečíst. Speciálně Tommycknockeři mě velmi zaujali, speciálně kvůli výběru děje. V této knížece se prolínají různé časové roviny a tak nekomu může dělat problém se vní orientovat. (A v jedné věci se zde naráží na TO-taková zajímavůstka) Ze začátku jsou v ní hlavně informace tak se může zdát nezáživnou, ale pak vás pevně chytí...=D
Děj tu rozepíši jen tak z povrchu, protože toto dílo je trochu složitější na popis - Jádrem věci je, že hlavní hrdinka Bobbi Andersonová v lese v Havenu zakopne o nějaký předmět, ze kterého se vyklube mimozemský talíř. Ona, rozhodnuta tu věc vykopat si ani nevšimne, jak ji to psychicky a fyzicky mění. Den za dnem má čím ál tím větší výpadky paměti a je unavenější a unavenější. Také začíná mít telepaptické schopnosti a hlavou ji plavou všelijaké v realitě neproveditelné nápaddy, které nakonec sestrojí. Létající traktor na baterky, pasací stroj, který zapisuje vaše myšlenky...a to je jen zloměk toho co se bude dít a děje i s obyvateli Havenu. Napomoc jí přijede její přítel Gard- věčbý alkoholik, který ale začne vnímat okolí až velice pozdě...Opravdu je to nádherné dílo. Má 613 stránek a to vám ani nepřijde. V knihovně se dají Kingova díla zapůjčit jen na rezervaci jinak stojí od 250 a výš...ale stojí to zato

TO -Stephen King

Žánr -horor

Hodnocení:
hodnocení


Je to zatím jeho nepropracovanější kniha, která mi úplně vyrazila dech. Na svůj žebříček ji řadím na první místo a jen tak něco ji nesesadí. Bohužel je taková náročnější. Protože je značně obsáhlá a takového filosofičtějšího rázu, nemluvím o prolínání různých dějových a časových linií. V jednu chvíli knížka skočí o padesát let dopředu atd. Žádná jiná Kingova knížka není ani zdaleka tak propracovaná, složitá a šíleně poutavá, že rozhodně stojí za to se na ni mrknout. Vřele doporučuju.
Četla jsem tuto knihu tři týdny a při posledních stránkách jsem měla úplně zatajený dech, nechá vás totiž napjatý až do poslední stránky. Nebudete ji chtít odložit;)

Aspoň stručný děj, abyste měli tak představu o co tam jde, ikdyž nevystihnu úplně všechno- Hlavními hrdiny je sedm dětí, žijících v Derry v padesátých letech. V jejich městě, ale záhadně mizí děti, a pak jsou mrtvé a znetvořeně někde zase nalezeny. Předtím než děti umřou vidí vždy něco co dospělý nevidí- buď ožije socha, nebo se objeví mumie, klaun se stříbrnýma očima- ale bohužel to nejsou jen dětské halucinace, je to odvrácená tvář města Derry, které vybírá věc, které se dotyčné díte bojí a tou ho zabije. Ale těchto sedm dětí se mu zabít nepodaří, dokonce je stmelí dohoromady a začnou proti TOMU bojovat. Bohužel To nezabijí. Když dospějí TO se v Derry objeví znovu- dokáží se TOMU postavit znova? Nebo už ztratili moc, kterou děti vládnou -fantazii? Jen se nebojte a půjčte si tu knihu, opravdu velmi poutavá a psaná místy i hovorovým jazykem.

Mínus je že má něco málo přez 1000 stránek, ale stojí za to ;)


Pavučina snů - Stephen King

Žánr - horor

Hodnocení:
hodnocení

Jo pavučina snů, to byla moje první knížka od Kinga a proto ji vřele doporučuju zvláště začátečníkům, kteří od tohoto autora ještě nic nečetli. Je srozumitelnější než ostatní.
Moc se mi líbila a dlouho vedle můj žebříček nej knížek, ale pak ji sesadilo To, takže je druhá.
Zaujala, taky proto, že se tam taky objevují mimozemšťané...A pro ty, kteří moc nečtou, nebo váhají, doporučuji shlédnout film, protože tohle je i zfilmované a podle mě se jim to povedlo -ale jak já říkám knížka je vždycky lepší -navíc jedna informace Stephen King patří i do povinné četby, ale až světové literatury po roce 45 a dál. Navíc se velmi příjemně čte.

Hlavními hrdiny jsou čtyři přátelé, kteří se v dětví seznámili s podivným a duševně postiženým klukem, který na ně přenesl dar sdílení pocitů a vzájemné myšlenkové komunikace. V dospělosti to některým z nich i ppůsobí problému typu - lidé si myslí, že jsou divní. Jednoho srazí auto a dostane umělý kloub a nachvilku umře- pak ho oživí- tenhle fakt bude později hrát určitoui roli. Na zimu se rozhodnou odjed na svou chatu do hor, na lov jelenů. Ale jen co přijedou najdou v lese promrzlého a hladového člověka. Vezmou ho dovnitř a postarají se oněj -ani netuší, že si podepsali svůj ortel. Dotyčný jim tam strasně prdí a hluboce říhá a smrdí. Navíc se mu na tváři rozlézá červená plíseň(nebo chmýří), které se nazývá byrus, ale vojáci jí později říkají Ripleová(a je to živý organismus, který postupně zaroste celé tělo a vysává život z člověka). A má strasně nafouklé břicho. Později se z jeho střev ven prokouše odporný mimozenský červ-byrum(něco jak stonožka bez nohou) s ostrými zuby a chutí na lidské maso.
Jak se s tím vypořádají? Ani netuší, že na zemi nedaleko odsud havarovala mimozemská loď a snaží se zmocnit našeho světa. Z lesa utíká byrusem nakažená zvěř a vojáci nařídí na celé okolí karanténu a všechny nakažené zavřou do tábora obehnaného ostnatým drátem a chtějí je všechny postřílet...Tato událost naše hrdiny rozdělí a jaká hrůzostrašná dobrodružství zažijí se dozvíte z knihy, nebo filmu(akorát film má jednu malou odchylku v konci)- ale na jednom znich bude záviset osud celé naší planety -protože ho ovládne mimozemský pan Šedý. Opravdu napínavé a poutavé dílo, směle do čtení.

Dílo má okolo 300- 400 stránek teďka nevím přesně.Protože jsem ji měůa z knihovny, už se neprodává.

Řbitov zvířátek - Stephen King

Žánr - horor

Hodnocení:
hodnocení

Také velice povedené dílo, spíše oddechového typu, ale o napětí tam rozhodně nouze není. Opravdu hezky a plynule se čte, takže je vhodná i pro "sváteční čtenáře". Už jen ten název je zvláštní...Rozhodně je to velice dobrá knížka a není od věci jí věnovat volný víkend.
Bohužel to u napíšu jen velice ve zkratce, protože jsem to četla už velmi dávno a nezapsala si podrobný děj. Je to o ordině Creedových, která se nastěhuje do starého domu ve státě Maine a myslí si jak jim tam bude dobře. Jenže to netuší jaká hrůza se skrývá za kopcem v lese. Něco horšího než sama smrt. Navenek to vypadá jako obyčejný starý hřbitov zvířátek, ale co se skrývá pod ním nikdo neví. Říká se, že když tam někdo něco mrtvého pohřbí, vrátí se to živé. Jenže jaksi jiné...Doktor Creed tam pohřbí (psa, kočku?), prostě jejich domácí zváře a druhý den jen zvíře zas zpátkx doma- od hlíny s kalnýma očima a šíleným pachem mrtvoly- navíc je takové netečné - a po čase začne být agresivní. Jenže to by nebyl horor kdyby šlo jen o tohle- hřbitov vládnejakousi silou, že když tam jednou přijdeš, budeš se tam vracet pořád a pohřbívat vše kolem sebe- i manželku...

Dílo má 333 stránek.

Běžící muž - Stephen King

Žánr - horor
Hodnocení:
hodnocení


Tak další ze série Kingovy tvorby. Určitě znáte film - ale tohle je lepší, navíc je to úplně jiné než film. Hlavní hrdina a vedoucí televizní šou. Běžící muž a David Killian jsou stejní, ale děj je jiný. Příjemně se čte a pokud vás zajímá skeptická vize budoucnosti neměli byste tento díl vynechat;)
Odehrává se v budoucnosti- a ne moc vzdálené od naší doby- bohužel tuto knihu nevlastním tak nemohu říct přesný rok. Hlavní hrdina je ve finanční tísni a tak se dobrovolně přihlásí do hry Běžící muž, která je jistou sebevraždou. Účastníků je mnoho ale příjem v mrakodrapu je přísný. Vybírají se jen zdatní jedinci. Náš hrdina projde a má zaúkol co nejdéle zůstat na živu a přitom ho bude sledovat policie a speciální garda. A musí pravidelně posílat videokazetu s nahrávkou pro televizi co za 12 hodin dělal. Hrdina přežije všechno a nakonec se vypořádá i Killianem a umře na nasledky svého posledního činu.

Má okolo 200-300 stránek.

Mrtví se někdy vracejí - Stephen King

Žánr - horor

Hodnocení:
hodnocení

No, protože vím, že hodně lidí dokáže odradit počet strínek mám tu jednu takovou tenkou. Je to soubor asi pěti příběhů většinou se špatným koncem- ostatně jako všechny od Kinga- které mají dohromady neco málo přez 100 stránek. Nechybí tam ani příběh s upíry. Taková oddechovka, sešitek. Ale vystihuje to Kingovu tvorbu. K sehnaní, ale už jen v knihovně. Ale rozhodně stojí za to;)

Většina Kingovek je zfilmovaná, ale bohužel až na vyjímky špatně..
by Dragita
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaký literární žánr čteš nejradši?

Horory 19.7% (14)
Romány 16.9% (12)
Scifi, Fantasy 25.4% (18)
Historické 14.1% (10)
Červená knihovna 9.9% (7)
Naučná literatura a jiné 14.1% (10)

Komentáře

1 Paige Hallivell Paige Hallivell | E-mail | 20. února 2007 v 13:59 | Reagovat

To tě nenapadlo něco jinýho než horory?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

2 Dragita Dragita | 7. března 2007 v 12:12 | Reagovat

Víš to to je o tom co člověk čte.;)

3 Dragita Dragita | 17. března 2007 v 21:28 | Reagovat

Jo a chtěla jsem přihodit i obrázky, ale měla jsem vyčerpaný počet znaků, tak to udělám až u dalších knížek ;)

4 Barusshka Barusshka | Web | 19. dubna 2007 v 17:03 | Reagovat

best spisovatel je i Darren Shan..:)

5 "xxx" "xxx" | Web | 26. dubna 2011 v 19:00 | Reagovat

Knížky od Christophera Paoliniho jsou úžasné! .)) Odkaz dračích jezdců! .)) Už se těším na 4. díl ! .))
A Stephen King? .) Ještě jsem od něj nic nečetla, ale jeho knížky mám na seznamu! .))

6 Dragita Dragita | Web | 26. dubna 2011 v 19:36 | Reagovat

[5]: taky se těším na čtvrtý díl, vždyť mě Paolini provázel dospíváním:-) a Kinga vřele doporučuji:-)

7 Vendy Vendy | Web | 11. června 2012 v 13:30 | Reagovat

To je jednoznačně nejlepší román od Kinga. Zhltla jsem ho neuvěřitelně rychle a jak jsem dočetla, hned jsem začala číst znovu, tentokrát důkladněji. Dokázal vtáhnout do děje tak důkladně, že jsem cítila strach těch dětí, ale nejen strach, i naději - a taky tísnivý pocit z okolí, z lidí, z nepochopitelného chování, lhostejnosti, násilí.
Románem To si nastavil Stephen King tak vysokouu laťku, že ji nepřekročil.
I když jeho další romány jsou skvělé, vynikající, nikdy nenapsal nic lepšího.
Running Man je perfektní, víc se mi líbil jako kniha, je strhující - a daleko lidštější než zfilmovaná verze.
Ještě je nádherná novela Carrie, doporučuji.
Mrtví se někdy vracejí, tuhle malou sbírku povídek mám taky moc ráda. Napsal i další, Hodina děsu. Některé z těchto povídek vyšly i v další sbírce Noční směna. Další skvělá povídková sbírka je Mlha.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama