Září 2011

Alison Goodmanová - Eona - Poslední dračí oko

29. září 2011 v 10:57 | Dragita |  knihy v mych myslenkach

96% Na tuto knížku jsem čekala celý srpen a ona vyšla až v půlce září, když jsem měla hluboko do kapsy. Ale vždy se něco najde, člověk se uskrovní na jídle a má hnedka na knihu :-D. Pokračování úžasné a barvité knihy EON jsem si prostě nemohla nechat ujít. První, co mě opravdu potěšilo, bylo, že nechali ten krásný obal, který jsem před měsíci viděla na portálu Goodreads.com. Za to mají vydavatelé velké plus. Mínus mají za to, že knih má spoustu tiskových chyb (první díl jich taky pár měl, celkem nevhodných). Chybějící písmenka, nebo komolená celá slova. Docela škoda.

Pokračující příběh Eony, Zrcadlového dračího oka mě už od počátku tak vtáhnul do děje, že jsem knihu nemohla odložit ani práci, dokonce ani v šalině - i když teď převážně poslouchám hudbu, co odplavuje špatné myšlenky.

Eona neovládá svou sílu, jejíž rozsah nezná nikdo v okolí. Díky tomu se jí podaří zničit celou rybářskou vesnici, když se pokusila vyléčit ostrovana Ryka ze smrtelných zranění, která utrpěl při úniku z paláce. Jenže léčení od Eony má jeden malý háček, dokáže potom ovládat vůli dotyčného a vysávat jeho životní sílu. A stím se Ryko nedokáže srovnat.

S energetickými draky se děje něco zvláštního, jakmile přišli o své dračí oči, začali truchlit a útočit na Eonu a její dračici. Tím pádem nemůže Eona svou sílu ani plně využít, protože by je to obě zničilo. V rybářské vesnici se ale stala další klíčová věc, když při léčení zaútočili truchlící draci, zachránil Eonin a Rykův život pan Ido. Krysí dračí oko.
Proto se Eona rozhodně, že potřeba jej zachránit ze spárů Sethona, uzurpátora císařského trůnu. Cestou ale musí chránit Kyga, pravého následníka trůnu a nositele císařské perly. Eona a Kygo mají mezi sebou neustále rozepře, které přerostou v zájemné sympatie. Bohužel si to ve svém postavení nemohou dovolit.

Eona si jen těžko zvyká být ženou, zvláště když se jí hormony plaší každou chvíli a její touha po moci pomalu roste. Pan Ido se změnil, aspoň na první chvíli to tak vypadá. Udělá pro Eonu první poslední. Jsou totiž poslední dvě dračí oči a přirozeně je to k sobě táhne. Je to pud, fyzická přitažlivost, které oba nedokáží vzdorovat. Eona srdcem miluje Kyga a jako muž ji neustále přitahuje Ido, i když je to jen odporný vrah. Našeptává jí slůvka o moci všech draků a jí chybí jen krůček, aby vábení moci podlehla.
Všichni tři jsou poslední nadějí císařství i samotných draků, kteří ztracejí svou sílu. A jedině císařská perla, která je všita do Kygova hrdla je dokáže zachránit. Ale pokud o ni Kygo přijde, okamžitě zemře, protože je provázána s jeho životní enegií.
A to se ještě na scéně objeví šílený Dillon, Idův učeň, ovládaný temnou energií černého foliantu.
Jak se Eona rozhodne? Mít moc všech draků s panem Idem, nebo zachránit císařtví tím, že vezme Kygovi perlu a tím ho zabije? Neexistuje více možnosti - vždy je to buď mít všechno, nebo nemít vůbec nic.

Příběh plný symboliky, napětí akce a neustálých zvratů a to i v chování postav, od kterých byste to nečekali. Napjatá jak to skončí jsem byla až do posledního řádku. Jen mě naštvala poslední věta, nějak mi nepřipadala jako vhidný závěr, pořád jsem otáčela stránku, jestli tam není pokračování. Každopádně tuhle ságu včele doporučuji každému, kdo hledá něco nbového ve světe fantasy. Energetický svět meridiánů, čaker a životní hua s nádechem východních kultur, je prostě okouzlující:-)

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože je to pokračování knihy Eon a já byla napjatá jak to dopadne.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
neovladatelná smršť

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
mocná

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být nikým. Eona si toho hodně prožila než dostala svou moc, která ale přináší krom občasného štěstí i hodně utrpení. Dela, kontra -muž-žena je zase zamilovaná do kleštěnce Ryka, ale nemohou být spolu, protože jeho vůli ovládá Eona a on to nemůže přenést přes srdce. Ido je zvrácený manipulátor, který dokáže okouzlit ženu jen tím, že se na ni koukne. A Kygo je tak svázaný svými povinostmi, že si dlouho odpírá i vlastní štěstí.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Ani na chvíli se člověk nenudí, neustále se v příběhu něco děje, člověk je napjatý. Nechybí špetka erotiky, lásky a živočišné vášně a nějaké ty bitvy, kdy se lidé rozpsrknou na krvavé kapky nebo se rozpadnou na prach.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Tiskové chyby v knize a poslední věta, která nevypadá jako poslední. ;)