Březen 2013

Konopné mléko

22. března 2013 v 22:40 | Dragita |  Recepty
Konopné semínko je dnes trochu opomíjenou potravinou. Přitom má dokonalou skladbu živin, které naše tělo potřebuje.
Obsahuje všechny důležité aminokyseliny - včetně 8 esenciálních, které si naše tělo nedoáže vyrobit. V docela nedávné době panovalo tvrzení, že rostlinná strava má jen neplnohodnotné bílkoviny. Konopné semínko to dokáže vyvrátit.

Pokud tedy z jakýchkoliv důvodů nekonzumujete maso, nebo chcete zvýšit biologickou hodnotu vaší stravy, zařaďtě je do svého jídelníčku. Já osobně miluji konopné mléko s banánem, někdy si přidám i syrové kakao a trochu agáve sirupu na oslazení. Nikdy prosím nesladit cukrem(cukr je kyselinotvorný), maximálně medem, agáve, palmovým nektarem. Nebo se prodávají loupaná semínka, která si můžete nasypat do čehokoliv.

Než jsem dám fotky s receptem, jak si takové mléko můžete sami vyrobit, ještě by to chtělo napsat, co nejdůležitějšího konopné semínko obsahuje. Na internetu je na to hodně článků, ale aspoň tu bude vše pohromadě.

Přírodní kosmetika

21. března 2013 v 17:03 | Dragita |  prirodni kosmetika
Tato nová rubrika je pro všechny, kterým není lhostejné, co na sebe napatlají.

Většinu života jsem nic zvláštního nepoužívala, pak jsem naša Oriflame a myslela si, jaký to není zlatý důl. A začala o sebe pečovat. Jenže po několika letech se má pleť začala horšit, ukázaly se alergické reakce (jednu kožařka ani nedokázala určit - takže bacha na Wellnes tabletky od Oriflamu). Složení této kosmetiky je děs běs.


Začala jsem se pídit po složení, protože je pro většinu z nás napsané neznámým jazykem, takže ho skoro nikdo nečte. A to je právě ta chyba. Ve většině případů na sebe patláme výrobky z ropy, parafíny a další pěkné chemikálie, které se nám usazují v těle.
Proto, pokud chcete o sebe pečovat, chcete pro sebe to nejlepší - začněte číst složení na obalech a dejte přednost přírodní kosmetice. Některá vyjde dráž a některé značky jsou stejné cenové úrovně. Záleží jak moc přírodní, to chcete mít. Ty echt jsou samozřejmě dražší.

Přírodní kosmetika nesmí obsahovat:

SLS,SLES - fungují jako odmašťovače, pěnidla, dráždí pokožku, vysušují. Používá se to třeba v opravnách automobilů na čištění stop po oleji a benzínu - a tohle si dáte na vlasy, pleť (sprchové gely, zubní pasty, šampony, kdekoliv je potřeba něco vyčistit). Sodium Lauryl sulfate, Sodium laureth sulfate atd.
Parabeny - slouží jako konzervanty. Ukládají se těle a mohou vyvolat alergie, rakovinu, hormonální nerovnováhu. Končí vždy na -en. Methylparaben, Propylparaben, Butylparaben
Silikony - jsou toxické, ukádají se v těle a některých se už ani nejde zbavit. (ztratila jsem odkaz, ale někde jsem dokonce našla přesný soupis všech silikonů + kterých se nepoužíváním zbavíte a kterých ne. Pohledám). Jsou hlavně v šamponech, kde obalí vlas a nic k němu nepustí (osobně jsem měla po takovém šamponu vlasy jak navoskované - když jsem si je chtěla umýt podruhé, nešly pořádně namočit) - icone, -con, -siloxane,-silane, -thionol,
Parafín, Minerální oleje - výrobky z ropy, ukládají se v těle, zanášejí póry,

Tabulka tenzidů: Vyrobila jsem ji pro mamku, aby se mohla v obchodě lépe orientovat.


ŠkodlivéPročNeškodlivéCertifikáty kosmetiky
Mineral oil (složka ropy)alergie, poškození jater,reprodukce…Sodium Coco GlucosideBDIH
paraffinum liquidum( z ropy)alergie, poškození jater…cukrerné tenzidyNaTrue
Propylene Glycol (z ropy)alergie, poškození jater…CPKbio, CPK
Sodium Laureth sulfateSLES tenzid, dráždí, alergieEcocert
Sodium Lauryl sulfateSLS, silný tenzid, alergie,Fairtrade
Parabeny (propylparaben...)konzervant, chemický, alergieVegan
Silikony - př. Dimethiconechemie, která se usazuje v tkáníchHCS - human cosmetic standart
vždy končí na -icone, -conšpatně se odbrourává, ucpání porůDemeter
Vazelína

V této rubrice budu publikovat své osobní zkušenosti s různými značkami a konkrétními výrobky. Když jsem začínala, skoro nikde ty informace nebyly a jelikož jsou některé produkty dražšíhop rázu, chtěla jsem mít jistotu, že to již někdo vyzkoušel. Ne přírodní musí být pro každého super.

Recenze:

Kosmetika, se kterou jsem se setkala a mám zkušenost. V prokliku máte jejich stránky - směle do čtení.

Přírodní a Biokosmetiku poznáte podle certifikátů:
Vegan - bez živočišných produktů. Takto označená bývá veganská kosmetika, např.
Vegan - bez živočišných produktů. Takto označená bývá veganská kosmetika, např. značka Lush má přes 80 % výrobků s tímto označením.
Soil Association - záruka z Británie. Přírodní kosmetika musí obsahovat
Soil Association - záruka z Británie. Přírodní kosmetika musí obsahovat minimálně 70 % bio složek.
NaTrue - pečeť z Bruselu. Rozlišuje tři úrovně: přírodní kosmetika, přírodní
NaTrue - pečeť z Bruselu. Rozlišuje tři úrovně: přírodní kosmetika, přírodní kosmetika s podílem bio surovin, bio kosmetika.
Nestováno na zvířatech. Human Cosmetics Standard vám zajišťuje, že žádná
Nestováno na zvířatech. Human Cosmetics Standard vám zajišťuje, že žádná zvířátka netrpěla.
ECOCERT - francouzský standard. Uděluje dva typy certifikace, přísnější je s
ECOCERT - francouzský standard. Uděluje dva typy certifikace, přísnější je s označením Bio Cosmetic.
CPK - česká známka kvality. Pyšní se jí Saloos, Nobilis Tilia, Botanicus,
CPK - česká známka kvality. Pyšní se jí Saloos, Nobilis Tilia, Botanicus, Cannaderm, SynCare.
CPK bio - česká známka kvality. Pyšní se jí Saloos, Nobilis Tilia, Botanicus,
CPK bio - česká známka kvality. Pyšní se jí Saloos, Nobilis Tilia, Botanicus, Cannaderm, SynCare.
BDIH - nejstarší německá značka. Vlastní ji např. Weleda, Logona, Sante,
BDIH - nejstarší německá značka. Vlastní ji např. Weleda, Logona, Sante, Primavera, Dr. Hauschka, Lavera


zdroj obrázků a některých informací: http://ona.idnes.cz/bio-kosmetika-0dp-/krasa.aspx?c=A130314_143931_krasa_sck

Stephen King - Dallas 63

21. března 2013 v 12:32 | Dragita |  knihy v mych myslenkach
Autor: Stephen King
Originální název: 11/22/63
Vydavatelství: Ikar
Rok vydání: Ikar 2012, celosvětově 2011

Zpočátku jsem nad knihou jen ohrnula nos. Vražda Kennedyho? To není nic pro mě. Ale pak jsem se dostala k pár recenzím a žačalo mi vrtat hlavou - jaké by to mohlo být? Vždyť je to o cestování časem, změna minulosti i budoucosti. jak to udělá? Bude to mít následky? Jde to vůbec? Je to přece King, ten nemá láskyplné happyendy.
Kniha je pěkný macek, sedmset stran. Četla jsem ji něco přes měsíc (po chvílích v práci) a nelituji, že jsem si ji přála na Vánoce.
Příběh se rozvíjí pomalu, nenechte se odradit. Skrývá v sobě hluboký a velmi propracovaný příběh, který ve vás ještě chvíli po dočtení, zanechá emocionální stopu (ano, dohnal mě k slzám).

Anotace: Dne 23. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stály by ty důsledky za to?

Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století - pryč ze světa i-podů a mobilních telefonů do světa Jamese Deana a obrovských bouráků až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže... Jake Epping je pětatřicetiletý učitel angličtiny na střední škole v Lisbon Falls, stát Maine, který si přivydělává učením v jednom vzdělávacím programu pro dospělé. Netrvá dlouho a Jake dostane od jednoho ze studentů slohovou práci - pochmurný, drásavý příběh vyprávěný v první osobě o jisté noci před padesáti lety, kdy se otec Harryho Dunninga vrátil domů a kladivem zabil svou matku, sestru a bratra - a přítel Al, který vede místní bistro, Jakeovi prozradí tajemství: jeho skladiště je portálem do roku 1958. Vyšle Jakea na šílenou - a šíleně nemožnou - misi, při které se má pokusit zabránit vraždě Kennedyho. A tak začne Jakeův nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, JFK, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života - života, který porušuje všechna běžná pravidla času.

Aisha - bojovnice

16. března 2013 v 13:06 | Dragita |  Mé kresby
Jednou za čas mě chytne touha kreslit. Nechám tomu volný průběh a ono to někdy vypadá pěkně. až jsem sama překvapená.

Na obrázku najdete postavu z příběhu Síla duše (Ještěři).
Aisha, bojovnice, je vedlejší postava, která se tam mihne ve dvou kapitolách, ale měla jsem touhu ji nakreslit.

Chci si přečíst IV.

3. března 2013 v 21:13 | Dragita |  Chci si přečíst


Mám tu další várku knih, které si chci přečíst. Za poslední dobu mi ten seznam nějak moc nabobtnal místo toho, aby se krátil. Neustále nacházím nové a nové tituly, které si musím přečíst. A to na mě pořád na netu vyskakují Hry o trůny, na které se pořád chystám. Ještě si budou muset počkat. Tento rok jsem zatím přečetla skoro dvě knihy (ano jsem te pomalejší, není moc času) Dallas 63 od Kinga už mám skoro u konce - je to velmi napínavé.


Tak co je v pořadí teď?


Julie Kagawa - Železná dcera

1. března 2013 v 12:55 | Dragita |  knihy v mych myslenkach

Autor: Julie Kagawa
Originální název: The Iron Daughter
Vydavatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012

První díl jsem měla z knihovny, ale tento mi přistál po stromečkem, letos o Vánocích. Během dvou dnů v práci jsem knihu přelouskala a už se nemohu dočkat pokračování. Tahle série má něco do sebe. Je akční, pohádková, romantická, místy děsivá a jen tak mě zřejmě nepustí.
Navíc, obaly téhle série jsou moc krásné. Hodí se k tématu knihy.

Anotace:
Meghan Chaseová, napůl smrtelnice a napůl letní elfka, nikdy nikam pořádně nezapadala. Aby zachránila bratra, uzavřela dohodu se Zimním princem. Ten ji však opustil a odvrhl a ona zůstane se zlomeným srdcem uvězněná na chladném, nepřátelském dvoře Zimní královny. A když začne hrozit válka mezi zimními a letními fériji, Meghan si uvědomuje, že pravé nebezpečí představují železní férijové, ty podivné bytosti, které kromě ní a prince Ashe nikdo nespatřil. Jenže jí nikdo nevěří. A co hůř, Meghan přišla o vlastní magické schopnosti a ve zrádném světě, který ji obklopuje, si musí poradit jen pomocí vlastní chytrosti. Neví, komu může důvěřovat, netuší, kam se obrátit o pomoc. A přestože si Meghan vypěstuje železnou sílu vůle a odhodlání, nedokáže odolávat toužebnému šepotu svého až příliš lidského srdce.