Kendare Blake - Anna krví oděná

15. ledna 2014 v 11:18 | Dragita |  knihy v mych myslenkach
Originální název: Anna Dressed in Blood
Série: Anna #1
Rok vydání: 2013
Vydal: Baronet
Počet stran: 272


Na tento příběh jsem byla hodně zvědavá - lovci duchů jsou mé oblíbené téma a zvláště, když je vypravěčem muž. První i druhý díl jsem si sehnala v akci na bux.cz, ale teď už vím, že než něco dalšího koupím, poohlédnu se v knihovně.

Anotace:
Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé.
Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.
Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov.
Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří.Příběhem nás provází mladík jménem Theseus Cassius, který ačkoliv ještě chodí na střední školu, zabíjí duchy - stejně jako kdysi jeho otec. Hnán touhou po pomstě křižuje Státy a snaží se nabrat co nejvíce zkušeností, aby se mohl postavit jednomu, obzvlášť silnému duchovi. A tak se dostane do malého zapadlého městečka, kde straší Anna. Výraz straší je moc jemný - kohokoliv, kdo se odváží vejít do jejího domu, roztrhá na kusy. Doslova.
Cas se o ní snaží dozvědět, co jevíce, aby věděl proti čemu stojí. Jenže shodou náhod se s ní setká úplně bez přípravy a ona ho ušetří. Hnán touhou poznat pravdu (a zachránit chudinku krásnou Annu) se pokouší poznat celou její minulost. Co se jí stalo, že je teď z ní tak mocný a krvelačný duch? A proč ho ušetřila?¨

Hodnocení: 2 z 5 (nemám ani obrázek, jelikož takové hodnocení jsem ještě nepoužila)

Musím říct, že kniha mě zrovna neohromila. Ne námětem, ten byl super, ale jeho zpracováním. Nesedlo mi. Cas se mi zdal jen jako arogantní fracek, který má všechno v malíku, všechno je jednoduché a s až stoickým klidem popisuje svůj život. A stejně ho položí na lopatky i obyčejný duch zavražděné osoby. Jeho matka jen plaše sledovala, co se děje. Nezdálo se mi, že by projevila nějaké úsilí v tom, aby se Cas nevrhal do tolika nebezpečí. Občas jsem měla pocit, jestli jí smrtí Casova otce trochu nepřeskočilo. Pořád se točila kolem bylinek a svého kocoura.

Anna byla podle mě nejvěrohodněji podaná. Byla to oběť násilí a zároveň si uvědomovala vše, co za ta léta provedla - a měla z toho pěkné výčitky. Části s Annou jsem měla na knize nejraději, měly spád i napětí,i když jsem vůbec nepochopila jak se tam z ničeho nic mohla objevit romantická linka s Casem. Vždyť ji popisoval jako krvavého démona s olejnatýma očima (ale toužit po sobě jim to nezabránilo.)

Ostatní postavy jen dokreslovaly atmosféru a nezdálo se mi, že by to šlo nějak moc do hloubky.
A jako poslední tečka - trochu mě iritovalo, že první polovinu knihy na Annu Cas neustále myslí slovy - Anna. Anna krví oděná - tyhle dvě věty za sebou často opakoval. Asi, aby to bylo dramatičtější, nevím.

Jediné plus je to, že se to čte prakticky samo. Ale jak jsem již psala styl i čas vyprávění (první osoba přítomného času) mi nedovolily se do příběhu vžít. Cas mi nebyl vůbec sympatický a většinu knihy tvoří jen omáčka toho, co každý den dělal. Co měl na jídlo, kam šel s přáteli a najednou všichni okolo něj věděli, že se do Anny zamiloval.(??)
Nemohu dát lepší hodnocení, kniha mě neoslovila, závěr jsem jen prolétla, protože jsem nějak ztratila zájem o to, jak to skončí. Proto doporučuji, napřed si knihu půjčte, abyste zjistili, jestli vám sedne nebo ne. U mě bohužel pohořela, očekávala jsem něco jiného, věrohodnějšího a hlubšího.

zdroje: www.goodreads.com, obrázek v prokliku
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | Web | 15. ledna 2014 v 21:41 | Reagovat

A mně se Anna třeba líbila. Ne, že by to bylo něco světoborného, ale sedla mi zrovna do nálady (což udělá hodně). Ale druhý díl mě zklamal.

2 Dragita Dragita | Web | 16. ledna 2014 v 8:07 | Reagovat

no, ne že bych ji úplně odsoudila, ale nesedla mi. Možná jsem na ni neměla náladu, ale jsem ráds, že je to za mnou. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama