Vilma Kadlečková - Mycelium - Led pod kůží

9. ledna 2014 v 16:38 | Dragita |  knihy v mych myslenkach
Série: Mycelium #2
Rok vydání: 2013
Vydalo: Argo
Počet stran: 332

Konečně jsem se dostala k pokračování Jantarových očí. Očekávala jsem hodně a byla hodně zvědavá, jak si s tím autorka pohraje.
Příjemně mne překvapila, ale víc níže.
Obálka je moc povedená, taková do modra a pěkným hmyzákem v záhlaví :)

Anotace:
O čem sní Ty, které bdí ve vesmíru?

Dlouho čekaly - a konečně nalézají. Sdílené vědomí Lodí se obrací ke Studni planetárního ticha, tam, kde je Aš~šád z Fomalhiwy a Lucas Hildebrandt, a vybírají si svou oběť. Össeanka Kamëlë cítí Jejich záměr a zoufale se snaží odvrátit neodvratné; ale všechny okolnosti jsou proti ní. Ve chvíli, kdy uvnitř össenské Církve naplno propukají mocenské boje, se ocitá v sítích cizích plánů. Dělá, co může, aby se vyhnula církevnímu Vykonavateli, záměrům velekněží i vlastní minulosti. Od Lucase Hildebrandta se nesmí nechat poznat, od ostatních se nesmí nechat zabít - a Fomalhiwanovi nesmí uvěřit. Za jeho mediálním obrazem slavného hrdiny a zachránce tuší nepřiznaný záměr.
Laëgühr, Led pod kůží, zostří její mysl a zrak- Jaké tajemství má Aš~šád z Fomalhiwy? A nakolik to souvisí s Loděmi?
Co je mezi ním - a Jimi?!


Další díl rozplétá síť tajemství minulosti i přítomnosti hlavních postav. Nikdo si není ničím jistý, každý má své démony v mysli, kteří se neodbytně hlásí o slovo. A nikoho neušetří.
První a hlavní dějovou linií je Lukas Hildebrandt, který právě dopravil Fomalhiwana na Zemi. Necítí se zrovna dobře a Loď, se kterou se předtím spojil ho nechce propustit tak lehce. Jenže ani po té, co se vymaní z jejích obvodů, nemá chvíli klidu. Musí na Zemi Aš-šáda dobře uvést, musí dobře zapůsobit. Ale vůbec netuší, co jeho snažení rozpoutá a ani jaký názor má na jeho metody Fomalhiwan sám. Uvnitř sebe bojuje, proti sobě, proti svému otci, proti pro něj děsivému rozhodnutí - dal Aš-šádovi vše, dal mu sebe, bude mu to stačit? A co na to řekne Pinky?
Osud a možná jen shoda náhod ho málem zadusí. Jaké má vlastně Fomalhiwan záměry na Zemi, když vůbec nebere na vědomí hodnotu peněz? Lus to bude mít hodně těžké a zvláště, když musí bojovat s novým nutkáním - po läegühru, Ledu pod kůží.

Další linie sleduje Össeanku Kamëlë, která utíká před Vykonavatelem a zároveň se ze všech sil snaží vyhýbat Lukasovi. Vyvolává v ní vzpomínky, které by nejraději znovu pohřbila hluboko do sebe. Jenže díky tomu se dostane pod vliv mnohem nebezpečnějšího hráče a už si nemůže být jistá ničím. Musí splnit nesplnitelné, sama, bez pomoci Církve, kterou by ani nepřijala. Je přece vyhoštěná - ale tolik ji láká vidina nového začátku, nového neposkrvněného života. Co pro to bude ochotna udělat? Sama dobře ví, že nemá navybranou, jen se snaží nenechat se strhnout proudem a za každou cenu zjistit, co má Fomalhiwan za záměry. A proč u toho musí být Lukas.

Třetí linie se věnuje Fioně. Měla za sebou hořké zklamání. Lus ji ukradl Aš-šáda. Přece jenom se vytrhla ze spárů Akkütlixe a hned se vrhla do dalšího bláznovství. Vždyť Fomalhiwan měl parapsychologické schopnosti! Třeba se podělí, cítila, že je ta Vyvolená. Vydává se tedy na soukromou cestu - získat si Aš-šáda jen pro sebe.

Ostatní linie příběhu jen dokreslují atmosféru, dodávají nám informace a vhledy, které bychom z pohledu hlavních postav neměli. Příběh tím dostává mimořádnou hloubku, a přitom neprozradí nic navíc. Napíná nás až do konce, kdy si řeknete - já chci pokračování! Proč se stalo tamto! Proč tohle?

Hodnocení:

Led pod kůží vytváří mnoho otázek a stejnou měrou na jiné odpovídá. Čtení jsem si opravdu užila, (autorka umí vytvořit parádní atmosféru/napětí i akci) většinu času jsem se nebyla schopna odlepit, protože jedna darda střídala druhou, světy a přesvědčení se hroutily. Postavy se nám odhalily mnohem více a niterněji než předtím a donutili mě nad nimi dlouho přemýšlet.
Dokonce nahlédneme hlouběji na samotného Akkütlixe. I když není Lukas dokonalý, tak ho žeru. Fantastická postava, stejně tak Kamëlë se pěkně vybarvila. Mrzí mne, že tu neměla vůbec prostor Pinky, byla nějak stranou - doufala jsem, že se překoná, nebude taková trubka a něco pro příběh udělá. Když jsme se jí v jedničce tak detailně podívali na zoubek. Inu, třeba příště.
Nemohu jinak, než obdivně tleskat, doporučovat a čekat na třetí díl Pád do temnot.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama