Co rok 2014 dal a vzal

9. ledna 2015 v 11:10 | Dragita |  me zapisky

A je to tu, nový rok se nám překulil a nastal leden - docela mrazivý leden, na to, jak bylo o Vánocích teplo. Jistě jste si všimli, že jsem dlouho nic nenapsala, vlastně ani nic nesdílela - nějak 6 týdnů bojuji s virem/bakterií? - doktorka si neví rady - a dneska se konečně zdá, že to vede ke zdárnému konci :) Dokonce jsem i málo četla, ale v roční bilanci to ještě vypadá dobře. Zvládla jsem krásných 50 knih a k tomu mám ještě asi 10 rozečtených a dvě nebo tři jsem nedočetla vůbec a tři mě totálně zklamaly (Anna, krví oděná, Dveře do prádznoty a Nevítaní)

Vánoční nadílku knih asi připojím k článku ke konci měsíce, kdy píšu shrnutí nově nakoupených knih. Vzhledem k tomu, že jsem si měsíc doma válela šunky, jsem byla za knižní dárky opravdu ráda. Navíc i teď, devátého, ještě nemám všechny u sebe. Byly to takové Vánoce s minimem dárků, protože nám chořela i celá rodina, takže vzájemné návštěvy se nekonaly.Rok 2014 byl vážně zvláštní, takový jako na houpačce - chvíli nahoře, chvíli dole. Nastaly situace, za něž jsem vděčná, i takové, které odvane čas. Jsem ráda za to, že jsem se po celý rok mohla účastnit literárních dílen v knihovně Jiřího Mahena v Brně, vedených Temnářkou. Díky tomu jsem mohla na podzim v autorském čtení dílen přečíst ukázku ze své knihy Síla duše, což je první kniha ještěří série, spadající pod žánr young adult fantasy.


Hlavní hrdinka ještěří série - Jana. V pozadí vidíme skalní masiv města Zarny. (autor: Arlei)


Někteří už o bytostech, které si říkají ještěři, slyšeli, jiní ještě ne, ale já jsem vděčná za každého betačtenáře a jejich poznámky. Během roku 2014 doznalo dílo velkých změn. Samozřejmě, základní linie příběhu je stejná, jen dynamika a scény se trochu změnily. Zkrátila jsem začátek, aby se čtenář rychle dostal k tomu důležitému a přidala pár akcí, které prohloubí váš vhled do ještěří společnosti. Teď už zbývá jen čekání na nakladatele. Prakticky už čekám 8 měsíců a stává se, že redaktoři neodpoví, ale vím, že mají mnoho práce a já se jim čas od času musím připomenout.


Docela si hraju s myšlenkou ebooku, co by propagace, protože s elektronickou formou bych se nespokojila. Dokud knihu nedržím v ruce, není to pro mě skutečný úspěch. (vždyť soubor lze tak lehce smazat, knihy jsou fyzicky hezky v knihovně a můžete si na ně sáhnout, přivonět si...)

Další můj úspěch, největší za celý rok, bylo druhé místo v soutěži Slavcon: Vlci, draci a bájné tvory, kde jsem obsadila krásné druhé místo. Není radno rozzuřit draka, jak se přesvědčil hlavní hrdina :)

Povídka vyšla knižně v nakladatelství Hydra, připojená do knihy Posledná Pozemšťanka od Kataríny Soyka. Následně jsem díky tomu navštívila svůj první con - Istrocon v Bratislavě, kde se Posledná Pozemšťanka křtila. Potkala jsem tam spoustu zajímavých lidí, hlavně mladých autorů.


O doprovodnou kresbu uvnitř knihy se postaral nadaný ilustrátor Ondra Hrdina, alias Arlei.

Ale soutěže asi vynechám - stresuje mě limit znaků a většina mých povídek tak vypadá jen jako část většího celku. Momentálně píšu třetí díl ještěří série, tak kdo by se mi divil, že jiné myšlenky nemám, než na ně. Zaujala mě i CooBoo divergentní soutěž, námět by byl, ale není energie a čas to sepsat. Hlavně ta energie. :/

V září jsem navázala spolupráci s fantasy webem Dagon.cz, kde funguji jako redaktor. Zatím jsem stíhala psát recenze jen pro Dagona, ale doufám, že v následujícím roce se nějaké objeví i tady na blogu.

Také jsem se účasnila mnoha setkání knižních blogerů a poznala tak spousty z nich osobně. Vždy se z toho vyklubala super šílená akce, kde bránice dostávala pořádně zabrat. Těším se na setkání v roce 2015, protože když se sejde parta nadšených knihomolů, není o zábavu nouze.

Jediné, co se mi na roce 2014 nelíbilo, byl stres v práci na podzim, kdy jsem vážně nevěděla, jak to přežít a pak samozřejmě chybějící zdraví. Dodnes nevím, co mě sklolilo - spekulovalo se o černém kašli, zánětu nosohltanu, nějakém pochybném viru, potlačeném hněvu, nebo dokonce alergii - nedivím se, že hodnoty na alergickou rekaci byly zvýšené, z brýlí se mi letos začala olupovat barva a v místě styku s kůží mě to svědí. Jenže bych musela vykrást banku, abych si mohla pořídit nové. Tím pádem mám bojovku na rok 2015. Našetřit osm litrů na nové brýle :D

A moje předsevzetí?

  • neslibovat na všechny strany (jinak se člověk odrovná a ještě se cítí provnile, kdy nestíhá)
  • více psát, kreslit. To jsou jediné věci, kterým chci věnovat většinu svého času.
  • navštívit zase nějaký con
  • vydat knihu! :)
  • přečíst zase 50 knih :)
Přeji všem krásný rok 2015. Nebýt chatrného zdraví, mohu říct, že pro mě byl rok 2014 úspěšný a v mnohém také poučný. A co u vás? Stál minulý rok za to?

Dragita

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vojta "Medroš" Hamerský Vojta "Medroš" Hamerský | E-mail | Web | 9. ledna 2015 v 20:56 | Reagovat

Tak tady to vypadá taky na úspěšný rok. Gratuluji a ať se daří i v roce novém! :-)

2 Dragita Dragita | E-mail | Web | 9. ledna 2015 v 21:15 | Reagovat

[1]: Nakonec jsem došla k tomu, že ano, rok 2014 byl v mnoha směrech úspěšný :-) Doufám, že ho 2015 předčí :-D

3 Lyra Lyra | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 9:56 | Reagovat

Kromě toho pokaženého zdraví to vypadá, že rok 2014 byl pro tebe opravdu docela vydařený, tak snad tomu bude i letos a ideálně ještě lépe. :-) Já sama také minulý rok hodnotím docela pozitivně, i když jsem neudělala všechno, co jsem si předsevzala, pořád jsem toho stihla poměrně dost a mohu mít ze sebe dobrý pocit, což je asi hlavní. :-) 50 knih je krásné číslo, jsi dobrá, že zvládáš i se všemi povinnostmi a dalšími zájmy přečíst tolik knih ročně.

4 Dragita Dragita | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 15:31 | Reagovat

[3]: Sama se docela divím. Ale letos jsem ještě žádnou nepřečetla, uvidím, jak to bude vypadat. Přeji ti, ať toho letos stihneš víc podle svých představ. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama