Posledná Pozemšťanka - Osudová chyba (Katarína Soyka, Petra Machová)

20. května 2015 v 19:53 | Dragita |  české knihy
Když už tu mám rubriku na propagaci českých knih, Posledná Pozemšťanka tu nesmí chybět. Jistě, kniha má u mě protekci, ale jako autor české části - povídky Osudová chyba - ji nemohu opomenout :) Posledná Pozemšťanka vyšla loni na podzim u nakladatelství Hydra na Slovensku. Jelikož se prodávala za eura, nedávala jsem nikde odkazy a jen pár kopií prodala, nebo rozdala. Nyní si ale můžete výtisk koupit i u nás, a pokud mě někde potkáte, nebo jste z okolí Brna, ráda vám napíši věnování.

Kdo ještě knihu nezná, nabízím vám tu anotaci a krátkou ukázku z povídky Osudová chyba, která získala druhé místo v soutěži Slavcon 2014 na téma Vlci, draci a bájné tvory.

Anotace:
Príbeh plný intríg, vzdoru, prekvapení, ale hlavne nesmelej lásky a nehy, za ktoré sa oplatí bojovať aj v temnote mrazivého vesmíru. Hoci sa Darka stáva hračkou v rukách mimozemských netvorov, nestráca chuť bojovať za svoj život a slobodu. Zároveň sa musí rýchlo zorientovať v zložitých zvykoch Tortirov, ktorých vesmírna loď ju unáša do neznáma. Dezorientovaná a opustená nachádza útočisko u milovaného muža, ale sokyňa v láske má s Pozemšťankou svoje vlastné plány.

Poviedka Petry Machovej "Osudová chyba" uverejnená v závere knihy, získala na Slavcone 2014 v súťaži Sieň ohňa - Draci, vlci a bájne tvory druhé miesto. Zavedie vás do sveta mýtických drakov a pádu jednej zvláštnej civilizácie
Ilustrace k povídce Osudová chyba:


Ukázka z Osudové chyby:

"Kalene, co tu děláš?" přivítala mě s úsměvem Aine, když jsem vstoupil do sálu, kde zrovna přijímala nové přistěhovalce. Dlouhé plavé vlasy měla svázané do uzlu. "Myslela jsem, že budeš po lokty zahrabaný v nějakém chrámu. Dnes přece není Zrod." Stála vedle polonahého muže se sklopenou hlavou a rukama svázanýma za zády. Zřejmě nový přírůstek Dětí Věčného Ohně z pevniny.
Úsměv jí zmrzl na rtech, když se mi podívala do očí. Má nervozita se prodrala na povrch a já najednou neměl stání. Musel jsem s ní mluvit. Ihned. Sám a beze svědků.
Pochopila. Kývla na kolegyni, aby to za ni vzala, sevřela mou paži a odvedla mě do své pracovny. Jako správná dobrá duše pracovala v instituci Proměny a Pokory. Sem musel jít každý nový obyvatel města. Za naše hradby se nedostal jen tak někdo - Aetenes se rozrůstalo tak moc, že nám ostrov už nestačil, a proto se pečlivě vybíralo, kdo se tu může usadit, a jak nám může prospět. Vybrané jsme posílali do institutu, kde prošli Proměnou. Museli se zbavit veškerých pout k dřívějšímu životu, ať se to týkalo rodiny či víry, a dostat poučení o zdejší kultuře a způsobech.
Aine pracovala střídavě v obou částech a dnes to byla nejnižší úroveň centra Pokory. Sem byli dovedeni vykoupení otroci z pevniny, aby se naučili pokoře a mohli městu sloužit jako plnohodnotní občané. Za jídlo a střechu nad hlavou. Podle mě by si toho měli vážit, ale našli se i tací, kteří dělali problémy.
"Co se děje, Kalene? Vypadáš, jako by se nám nebesa měla co nevidět zřítit na hlavu." Zvědavě pozvedla obočí, ale pro jistotu zajistila dveře závorou.
Zhroutil jsem se na lenošku a nervózně si prohrábl přerostlé vlasy. "Možná ano, Aine. Nebudeš mi věřit, co jsem našel."
Posadila se vedle mě, urovnala si jednoduché, světle zelené roucho a trpělivě mě pozorovala. Někdy jsem se divil, že si ještě nenašla druha, se který by strávila zbytek svých dní. Každého nápadníka po chvíli odmítla.
"Našel jsem důkaz, že dračí bohové opravdu existovali. Nejsou jen mýtem, jako ostatní božstva na pevnině," zašeptal jsem. "Prováděl jsem výzkum v chrámu boha oceánů, mají ho před oslavami Tisíciročí strhnout, aby uvolnil místo novému Centru vědění. Nelíbí se mi ty nové reformy, ale co jiného mohu dělat, než pracovat ještě usilovněji, dokud to jde.
"Já vím, nic nesmí stát v cestě pokroku," odrecitovala propagandu radních a ušklíbla se. Stejně jako mně jí šlo ničení památek proti srsti. Ale rada Vědoucích měla město a jeho vládce Deerona v hrsti.
"Včera jsem to objevil. Nezvratitelný důkaz, teď to nemohou všechno zničit." Přiblížil jsem se k ní, aby má slova nikdo jiný neslyšel. "Našel jsem neporušené dračí vejce, Aine."
Kde všude můžete v ČR knihu koupit?

Posledná Pozemšťanka je samozřejmě dvojjazyčná kniha, ale tu se dá sehnat. Vyberte si dle libosti :)
Odkaz na kliknutí vždy pod názvem.

E kniha

>Martinus<
>Knihcentrum<


Kniha

>Knihcentrum<
>Martinus<
>Megaknihy<
>Knihyabz<
>patro.cz<
>arara.cz<
>nejlevnejší knihy<
>Dobrovský<


Pokud vás zaujaly bytosti z povídky Osudová chyba, vězte, že je to jen první vlaštovka ještěřích příběhů. Děti Věčného Ohně žijí stále mezi námi. :)


Pokud používáte Goodreads.com, můžete si knihu vložit do svého seznamu k přečtení.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama