Knižní hitparáda za rok 2016

5. března 2017 v 13:45 | Dragita |  Knižní hitparáda

Sice už ám začíná březen, ale i tak jsem se rozhodla podělit se s vámi o knižní hitparádu.

Loni jsem přečetla JEN 29 knih, což je nejméně za posledních pár let.

On to byl vůbec hektický rok, je to vidět na aktivitě blogu (ne že by se tento nějak lišil). Mou čtenářskou duši aspoň hřeje vědomí, že se mi letos daří držet krok a dokonce svůj plán překonávat - už jich mám za sebou 13. Jsem hodně aktivní na Goodreads.com, kde jsem se před lety uhnízdila a musím říct, že je to pro mě zatím nejlepší platforma na sdílení názorů a sledování nových knih.

Tak pokročíme k seznamu, protože bych vám chtěla pár titulů doporučit. Podle mě jsou nejlepší ty knihy, které si chci přečíst znovu, znovu a znovu. Cosi ve mně zanechají, přemýšlím nad nimi i po dočtení a čas... se na ně s chutí vrhnu znovu. Ne všechny v mé soukromé knihovně jsou takové, a právě proto jsem ráda za poklady, na které během čtení narazím. Máte to taky tak?

Nebudu vypisovat, která kniha by skončila na prvním místě, protože by jich hodně skončilo na stejné příčce. Četla jsem málo, ale velmi silné příběhy, které mě oslovily.
SABAA TAHIROVÁ - JISKRA V POPELU

Za mě je to velké překvapení roku. Knihu jsem měla doma pár měsíců, než jsem se do ní pustila. Mohly za to vesměs negativní recenze a taky to, že jsem se sama nedokázala začíst. Aspoň ne prvních sto stran. (s výjimkou akčního začátku). Pak jsem si ale řekla, že to zkusím a dostala jsem fantastický příběh. Vzbudil ve mně správné emoce, kde měl, byl temný, místy krutý a jinde mé srdce plesalo nad tím, když si hrdinka dovolila zažít šťastnou chvilku. Bez romantiky to nejde a já si zamilovala oba hlavní hrdiny a ke konci trnula napětí, jak to s nimi dopadne. Autorka má za mě plus, že se nebojí do hrdinů pořádně říznout. Nečetla jsem ji naposledy.
A obálka? Jednoduše famózní. (Jsem na pěkné obálky a tahle vás přitáhne na první pohled)

PETRA STEHLÍKOVÁ - NASLOUCHAČ

Nebudu to protahovat, ale Naslouchač je brilantní příběh - od začátku do konce. Ze začátku se vám mohou nové názvy a pojmy plést, ale já si je užívala. Miluji knihy s vlastním světem, složité, propracované příběhy do detailu. A navíc se sympatickými hrdiny. Ilan vás nebude prudit puberťáckými výlevy, i když část knihy je dítě, nebo mladistvá. Nenásilně vás uvede do svého světa a vy jí budete fandit. Budete zhrozeni, co všechno musí prožít, a co už zažila. Naslouchač je silná kniha, nemá hluchá místa a napětí a akce se tam stupňuje. Už se těším až se s Ilan znovu ponořím do dobrodružství! A klidně každý rok znovu. (Snad pokračování vyjde brzy)


ALISON GOODMANOVÁ - EON - ZNOVUZROZENÍ DRAČÍHO OKA

Eon je moje srdcovka. Četla jsem jej už třikrát a rozhodně ne naposledy. Eona je hrdinka na svém místě, i když je prví půlku děje docela natvrdlá. Ale vezme vás za srdce, společně s ní se ponoříte do tajů společnosti, která si v ničem nezadá s čínskou nebo japonskou. Éteričtí draci jsou fascinující a musím říct, že já bych Dračím okem být nechtěla. Za nadlidskou sílu a magii se platí krutá daň. Pokud jste Eona ještě nečetli, rozhodně to napravte. Styl autorky se možná zdá pomalejší a hodně rozvětvený, ale nechte se unášet proudem děje, vstřebávejte každý detail, který vás dovede ke grandióznímu konci. (A jako bonus, je to dilogie, uzavřená a vydaná :))
SARAH J. MAAS - PŮLNOČNÍ KORUNA A DĚDIČKA OHNĚ - DVŮR TRNŮ A RŮŽÍ

Myslím, že snad každý už někdy slyšet o sérii Skleněný trůn. Někdo ji miluje, jiný zatracuje. Já jsem skalní fanynka Cealeny, snad proto, že mi osobnostně sedla. Série patří mezi Young Adult a troufám si říct, že je to top žánru. Mám YA hodně načteno a ledacos mě už nepřekvapí. Vybírám si. Než jsem potkala Skleněný trůn, měla jsem za to, že je pro mě YA už pasé. Houby. Tato série - a vhlavně PŮLNOČNÍ KORUNA A DĚDIČKA OHNĚ, dokazuje, že i v tak profláklém žánru se dá stvořit perla. První díl je ještě jednoduchý, ale pak autorka rozvine svůj um - postavy jsou uvěřitelné, lidské, vyvíjí se a svět Eriley není tak jednoduchý. Každá kniha odhalí nové nuance a musím říct, že Maas umí infarktové konce knih. Ale ani během čtení vás nenechá vydechnout. Skleněný trůn je jednohubka, ale pokračování s vámi otřese - a zvláště, když si oblíbíte určité postavy.

Dvůr trnů a růží se četl skvěle, ale osobně se mi víc líbí série Skleněného trůnu.NALINI SINGH - OKOVY MINULOSTI (SÉRIE PSYOVÉ A MĚŇAVCI 4#)

V roce 2016 jsem přečetla všechny 4 díly série a také vím, že si to časem zase zopakuji. Jedná se o scifi z budoucnosti - 2080 - hlavně orientované na ženy. Série je příjemné oddechové čtivo, které obsahuje nejen hodně erotiky (varuji předem), ale také podrobně stvořenou společnost v alternativní verzi naší planety. Žijí tu tři rasy - Psyové, měňavci a lidé.

Psyové jsou rasa s psychickými dary jako telekineze, telepatie atd. Jejich mysl je velmi rozvinutá na mentální rovině a všichni jsou připojeni k PsyNetu, díky kterému jsou ve spojení s ostatními Psyii po celém světě. (PsyNet by vypadal pro pozorovatele jako nebe s miliony hvězd). Mohou si do mozku stáhnout veškeré informace a taky se mohou nakazit počítačovým virem.
Řeknu vám, fascinuje mě to. Jenže Psyové se rozhodli uzamknout své emoce pomoci protokolu Utišení, takže jsou všichni chladní a přísně logičtí. Odchylky se eliminují.
Pak jsou tu měňavci - jak název ukazuje, jsou to lidé, kteří se mění ve zvířata. Mají šelmu v nitru. Žijí ve smečkách a rodinách, kde mají velmi pevné vazby i hierarchii. Ale nepředstavujte si je jako zvířata v lese - sice v něm žijí, ale mají domy a technologii na úrovni roku 2080 a mají ve světě značný vliv. Hlavně se tu sledují dvě smečky - levhartí a vlčí. Ale třeba v Okovech minulosti se objevili i krysy.
Lidé tu zatím nejsou hybnou silou (ale budou, dočetla jsem pátý díl a jsem víc než zvědavá).

Fascinuje mě sledovat interakce mezi Psyii a měňavci. Autorka umí stvořit naprosto živé postavy, zamilujete si je, brečíte pro ně nebo jim fandíte. A pokud máte rádi kočkovité šelmy nebo vlky, dostane se vám příběh pod kůži.
Podle mě je to literatura pro ženy s přesahem. Všechno tu ovlivňuje společnost, svět... a hrozí tam pěkná apokalypsa - každým dílem je blíž a blíž.
Pokud se chcete nechat pohltit novým světem, odpočinout si a potrpíte si na svalnaté muže, jen do toho.


PATRICIA BRIGGS - MĚSÍČNÍ PÍSEŇ - SÉRIE MERCEDES THOMPSONOVÁ

Za léto jsem přečetla sedm knih série a moc se mi líbila. Mercy je hrdinka, se kterou si snad každý sedne. Není nafoukaná, ukňučená ani přehnaně sebejistá nebo naivní. Prostě od všeho trochu, k tomu přidejte kojotí šarm a máte skvělou četbu zaručenou. Dostane se vám napětí, akce, lásky, nebezpečí a ještě k tomu v každém díle nahlédnete pod pokličku Mercyiiny minulosti. Kouzelné bytosti, vlkodlaci a upíři jsou příjemný bonus. Nečekejte milé skřítky, i prosté děkuji, vás může stát život.

A úplně na závěr bych ještě doporučila pár knihy, které by vám neměli uniknout.

SAMANTHA SHANNON - KOSTIČAS A VIDOŘÁD

Sama za sebe musím říct, že se mi Kostičas líbil víc, ale i tak to nezmění skutečnost, že než vyjde třetí díl, přečtu si oba díly znovu. Protože série za to stojí. Zpočátku se zdá složitá a chaotická, ale postupem si vše najde místo a já jen žasnu nad autorčinou fantazií. Jen houšť a větší kapky.

STEVEN ERIKSON - MĚSÍČNÍ ZAHRADY (MALAZSKÁ KNIHA PADLÝCH #1]

Četla jsem jej u potřetí a konečně mě naplno uchvátil. Pokaždé v příběhu vidím víc a vím, že to ještě není všechno. Erikson je mistr, protože stvořit nový svět, mytologii, historii, úplné nové rasy - to je pořádný kalibr. Je to těžké čtení, to přiznávám, ale bavilo mě. Bohužel jsem se stále nedostala přes druhý díl. (Zase jsem se zasekla uprostřed - mě tak hrozně nebaví to dopodrobna popsané válečné tažení - a samozřejmě tam uprchlíci unikají před armádou a řeší věci kolem konvoje). Snad se přes to dostanu, než zase vše zapomenu. Protože mám doma pět dílů a chci se k nim dostat a zjistit, co Eriksonův svět ještě ukrývá :)

zdroj obrázků: goodreads.com


Tak to je prozatím všechno. Ještě mám v plánu článek za letošní leden/únor.

Četli jste některou z knih nebo se chystáte? :)

Mějte se krásně, Dragita
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama