Zdravá výživa

Víme co jíme?

3. června 2013 v 11:52 | Dragita
O výživu se zajímám se aktivně zajímám již několik měsíců. Sice jsem ji od patnácti let studovala, ale na škole nás učili jen nemoci a diety, které se k nim předepisovali. První kopnutí, že by to chtělo více informací, jsem dostala loni, když mi našli vysokou hladinu cholesterolu. Rodina se divila - já jediná jedla zdravě. (aspoń jsem si to myslela)
Odmítla jsem léky a řešila to stravou. Po třech měsících jsem měla hladinu nižší (sice ne v normě), ale už mi nehrozily prášky.
Stále jsem jedla hodně chemie ani jsem o tom nevěděla. Takže jsem pronemocněla celou zimu - zánety dýchacích cest. A měla stres, že přijdu o práci.

Začala jsem se tedy zajímat o stravu mnohem více než doposud a nestačila se divit, co všechno za odpad do sebe denně dostáváme. Nebudu teď psát o všech sr....kách, co jíme. To by bylo na dlouho. Určitě se k nim vrátím jednotlivě (Margaríny,mléko, mléčné výrobky, maso, uzeniny... sladkosti)
Dnes, jsem totiž četla dva články, které mě nakoply tu něco krátkého konečně sepsat. Jedná se o varování před Geneticky modifikovanými potravinami.

O jejich rizicích jsem četla různě po internetu a až dnes bych chtěla to varování rozřířit dál. Je to také proto, že když jsem se snažila osobně naznačit svému okolí, jak se ozdravit pomocí stravy, nesetkala jsem se s příznivými reakcemi. (a to jsem o GMO ani necekla) Proto říkám dopředu, je na každém z nás, co do sebe dáme. Buďte si vědomi důsledků a zbytek záleží jen na vašem rozhodnutí. Každý chce žít dlouho a zdravě, ale ne každý je pro to ochoten něco udělat.

Liči čínské

1. ledna 2009 v 11:46 | Dragita

Liči jsem objevila docela náhodou v obchodě. Nevěděla jsem tehdy co to je, ale bylo to v akci a vypadalo to lákavě. Jakmile jsem se jednou zakousla do vodnaté dužiny, zamilovala jsem do něj. Ta skladká chuť, která v sobě snoubí příchutě různých plodů (od broskve po nektarinku). Jen to má malou nevýhodu. Dužniny je málo, tak jsem schopná naráz spořádat i deset kousků (ale nic se nemá přehánět.
Protože obsahuje hodně vody, doporučuji konzumovat nad talířkem a mít u sebe ručník. Jakmile jednou narušíte nehtem tvrdší slupku vytryskne šťáva.

U nás se prodává hlavně v zimních měsících, proto určitě neváhejte a ochutnejte. Nebudete litovat. (jen si nevybírejte bledé ani příliš měkké plody, ideální je oranžovo-červená barva)

Nová Výživová pyramida

24. října 2008 v 16:56 | Dragita
Tak dneska jsem se na jedné naší praktické hodině ve škole dozvěděla, že už existuje nová a upravená výživová pyramida a tu starou bychom už používat (zejména do seminárek ve škole) používat neměli, protože už její hodnoty neplatí.

Tedy tady je, v podstatě si zelenina proměnila své místo s pečivem, a sladké pečivo a ovoce je až na třetí příčce;)

Je samozřejmě mnoho znázornění nového složení pyramidy. Takže správná je vždy ta co má dole zeleninu a nad ní je teprve pečivo:)

Zázračné brusinky

8. května 2008 v 15:35 | Dragita


Brusinky jsou známy celému světu už po staletí, ale až teprve nedávno se objevily studie, které prokazují jejich neobyčejné a prospěšné vlastnosti na náš organismus.
Brusinky jsou červené bobulovité plody nízkého polokeříku, který je rozšířený především v Evropě, Asii i Americe.

Obsahují organické kyseliny - citrónovou, jablečnou a askorbovou (vitamín C) - velmi příznivě ovlivňují kyselost močových cest i sliznice, navozují správné prostředí a tím účinně zamezují obtížím. Navíc omezují rozmnožování původců nemocí, zabraňují nežádoucím bakteriím v setrvání a umožňují jejich vyplavení. Extrakt brusinky obsahuje flavonoidy s jejich přímými antibakteriálními účinky a potlačením nežádoucích pachů!

Med - malý zázrak

26. srpna 2007 v 14:29 | DragitaVšichni určitě víte, že je med zdravý. Jenže v dnešní době je spousta náhražek nebo říznutých medů (nejčastěji glukózou-jednoduchým cukrem). Jednou variantou je Bio med nebo si vyhlédnout včelaře a od něj med brát. Český med je nejkvalitnější v Evropě, jenže 90% se vyváží. (v České Republice se nepoužívají na včelstva tolik antibiotik jako jinde v Evropě).
Když jsou Vánoční trhy, tak si vždy nakoupím med do zásoby a zatím jsem narazila na samé pocitvé včelaře. Nejlepší med je Medovicový (Lesní), Akátový a Květový (Luční, Lipový). Pravý med časem krystalizuje, což není na škodu.

Na internetu se dá najít seznam českých včelařů a následně je zkontaktovat. Já jsem se tak dostala k medu z Rajhradic, kteří vozí med zdarma do Brna. Nedokážu si bez čaje s medem představit zimní večery.

Třtinový cukr

26. srpna 2007 v 14:04 | Dragita
Třtinový cukr

Už pár let používám místo bílého cukru třtinový. Když sladit, tak aspoň aby to místo energie mělo i nějakou výživovou hodnotu. Kupuji cukr od značky jako je na obrázku, akorát odrůdu Demerara. Z mých zkušeností je tento cukr lepší, než ten co prodávají na pultech hypermarketů. Mám medovější sytější barvu, je mírně lepivý (protože obsahuje zbytkovou vlhkost) a ta chuť, jednou ochutnáte a už si zamilujete. V Brně je nejlevnější cukr na Lidické 26 - v prodejně zdravé výživy v přízemí. (29-31kč půl kila) Podle mě jsou tam nejlevnější bipotraviny a velký výběr.

Zkusila jsem ho i na pečení, rozdíl v chuti je jen v u štrůdlu (k lepšímu), jinak jsem změnu necítila. Protože jsem chudý student, většinou si jím sladím čaj a kávu.
 
 

Reklama